Sosyal Medya

Mors Medya
Mors Medya Sosyal Medya

Sosyal Medya Nedir?Kısaca Sosyal Medya kişilerin sosyalleşmek amacıyla , kurumların ise işletme tanıtımı, ürün ve hizmet tanıtımları ile kendilerini tanıttığı internet ağı ortamıdır.

Sosyal Medya Platformları Nelerdir?

Binlerce Sosyal medya platformu olduğu için başlıca popüler olanları söyleyelim ;

1- Facebook
2- Instagram
3- Twitter
4-Youtube
5- Linkedin


Mors Medya Kurumsal web

Sosyal Medya Geçmişi


Sosyal Medya Geçmişi Başlangıç olarak facebook ile 2004 yılında hayatımıza girdi.Binlerce kişi geçmişte sevdiği veya tanıştığı kişileri bulmak için sosyal medyayı tercih etti. Tabi facebook sosyal medya platformu türkiye de 2006 yılında popüler oldu.İlk başlarda kişi olarak kayıt olabilirken , 2010 - 2011 yıllarında artık yavaş yavaş işletme olarak kayıt olmalar ülkemizde başladı.
Çoğu işletme ilk başta "bu ne , o ne , ne işemize yarayacak? " gibi düşünsede , az sayida işletme aralarından sıyrıldı ve sosyal medya üzerinden hem işletmesini hemde ürün ve hizmetlerini tanıtmayı başardı. Bu işletmeler krizi fırsata çevirip ilk başta kazananlar arasında yer aldı. Haliyle sosyal medya platformu sayesinde emin adımlar atarak dev şirketler haline geldiler.

Çoğu işletme bu durumu farkedince , sosyal medyanın yeni bir reklam , yeni bir kitle hedefi yarattığını görünce geçte olsa sonunda geçiş yapabildi.Ancak bu sefer ne içerik yükleyeceğim ? neler tanıtacağım ? ne yazacağım ? günlük ne paylaşacağım ? Kitleme nasıl sahip olabilirim ? Nasıl video veya resim koymam gerekir gibi sorunlar beraberinde işletmeler için büyük bir oluşturdu. Sosyal medya üzerine çalışan ajanslar ise bu konuda bir çok işletmeye ev sahipliği yaptı , tabi çoğu zaman geri dönüşü olmadı çünkü yeni bir pazardı ve kimse bu alanda profesyonel değildi.


2012 yılında facebook ses getirecek bir olaya imza attı ve instagramı kendi bünyesine katarak sosyal medyada devrim yarattı.Facebook ve instagram günümüzde en çok kullanılan sosyal medya platformu oldu ve işletmeler ürün ve hizmetlerini buradan tanıtarak sosyal medyanın gelişmesine yardımcı oldu. Tabi facebook ve instagram bu alanda kendilerini geliştirerek sosyal medya pazarlama sloganı ile pazara yeni bir adım getirdi.

Sloganları çok basitti. " Reklamınızı yeni nesil kitleye anlatmak ve duyurmak için Televizyona devasa ücretli reklam vermekten vazgeçin , Daha az maliyetle daha çok kitleye sosyal medya ile hitap edin ve kazançlı çıkın " dediler ve öylede oldu. Bir çok firma pazarlama stratejesini eskisi gibi televizyon,haber ve billboard reklamı yerine , pazarlama stratejesi odaklı sosyal medya platformuna taşıdı.

Günümüzde sosyal medyası olmayan işletmelerden biri iseniz, bu durum halen geç kaldığınız anlamına gelmez , Mors Medya ile sosyal medyada fark yaratmak tamamen sizin elinizde.